404 - Nenalezeno
Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.
Můj účet Tel: 607 039 938 extrakose@extrakose.cz
Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.
Definice koření
Jedna ze základních definicí uvádí: „Koření jsou přísady převážně rostlinného původu používané při přípravě pokrmů a nápojů ke zvýraznění jejich chuti a dodání aromatické vůně.“
Nebo další pro laika srozumitelná definice: Mezinárodní organizace pro standardizaci (ISO) se sídlem v Ženevě definuje koření a kořenící látky jako rostlinné produkty nebo jejich směsi, prosté cizorodých látek, používané pro aromatizaci, kořenění a propůjčování aroma pokrmů.
A do třetice z českých luhů a hájů: Kořením se rozumí části rostlin jako kořeny, oddenky, kůra, listy, nať, květy, plody, semena nebo jejich části uvedené v příloze č. 2 vyhlášky 419/2000 Sb.
Taky Vám připadá, že si některé definice trochu odporují?
Co byste o koření měli vědět
koření je poživatina, ne však potravina, ale pochutina
koření dělíme podle čeledí nebo podle
používaných částí rostlin
původu
složení
technologické úpravy
celé koření většinou působí jemněji a lze jej z pokrmu vyjmout i dříve
skladování koření nejvíce škodí vlhko, světlo a teplo
latinský výraz pro koření „specio“ vlastně znamená „něco úctyhodného“, dále taky anglicky „spices“ nebo francouzsky„épices“
Historie koření
Historie koření sahá až do počátků dějin, tedy do období Sumerské říše (první autentické záznamy o použití koření – sezam, kmín, koriandr, fenykl atd.). Ve starověku bylo koření nejdříve považováno za léčivý prostředek, koření jako ochucovadlo byl až druhotné.
Ve svitku, který pochází z roku 1500 př. n. l. z Egypta, je zmínka o více než 800 předpisech s přísadami koření (skořice, koriandr, anýz, hořčice atd.)
Koření a mořeplavci
Kryštof Kolumbus dovezl roku 1492 z Karibských ostrovů několik tamějších druhů koření – např. papriku, chilli apod. Další mořeplavec, Vasco de Gamma, se zase ze své výpravy do Indie v roce 1498 vrátil s černým pepřem a skořicí.
Král koření
Za krále koření je nejčastěji považován pepř. Je známo téměř 1600 druhů pepře, jako koření se ale používá jen šest druhů. Ve starověku sloužil i jako žádaná měna (pepřem se vyplácelo věno, platily daně apod.) Zajímavosti si můžete přečíst zde – stojí to za to.
Králem koření je také někdy nazývána sůl nebo šafrán. Kdo je králem koření u Vás doma?